Vaši uhrazenou objednávku si můžete vyzvednout v kamenném obchodě LERON nebo si Vámi rezervované kousky přijít zakoupit přímo do LERON. V rámci Prahy nabízíme expresní zaslaní na adresu s kurýrem WOLT.

Slow fashion kupovala už moje babička

Zní to zvláštně? :) Možná. Ale došlo mi, že je to tak, i když o tom moje babička Jaruška asi takto tehdy ještě nepřemýšlela. Vyprávěla mi, jak si z prvních výplat v práci pořídila šaty, boty a kabelku. Všechno muselo hezky ladit, aby jí to na taneční zábavě slušelo. Pamatuji si, že pořizovací cena této parády nebyla v porovnání s její mzdou právě nízká. Oblečení a doplňky měly svou hodnotu a nositelka si jich vážila, pečovala o ně. Když se něco pokazilo, měla snahu to nechat ještě opravit nebo upravit. A to jsou všechno principy tzv. slow fashion, neboli pomalé módy.

Pamatuji si, že se mi líbilo, jak o těch svých vysněných kouscích ze šatníku mluvila. S radostí.  Samozřejmě nakupování s rozmyslem bylo v té době spojeno i s tím, že nabídka byla poměrně malá a byla "jiná" doba. Jsem vděčná, že teď si můžeme vybrat, ale bohužel obrovská nabídka a nízké ceny výrobků vyrobených na druhém konci světa na nás líčí past fast fashion. 

Pokud s Vaší představou o oblečení a módních doplňcích rezonují slova jako kvalita, udržitelnost a dlouhá životnost, čtete dál. Oceňujete lokální výrobu, kdy za ušitým či vyrobeným kouskem stojí značka, které záleží na tom, z jakých materiálů tvoří? Pak už jste termín slow fashion nejspíš slyšeli. Právě s pomalou módou je úzce spjata ruční výroba, řemeslné techniky, recyklace a snaha minimalizovat negativní dopady výroby a plýtvání na životní prostředí. Všechny tyto hodnoty rezonují i se mnou, a proto je tu obchod Leron.

Proč se vyhnout fast fashion a být slow

Pokud mluvíme o slow fashion, co je pak ta často zmiňovaná fast fashion? Ano, je to protiklad. 

pomalá móda

Rychle reagovat na nové módní trendy, rychle a levně ušít, rychle prodat. Tak by se dala stručně popsat idea levné módy. Tento model příliš nezohledňuje dopady na životní prostředí, ani neklade důraz na dobré pracovní podmínky zaměstnanců továren.

Jaké jsou hlavní dopady fast fashion na životní prostředí?

Proces výroby textilních materiálů, barvení látek a finální úpravy oblečení s sebou nese obrovskou spotřebu vody (na jedno bavlněné tričko se spotřebuje cca 2 500 litrů vody), může docházet ke znečištění vodních zdrojů chemikáliemi a barvivy.

Rychlý výrobní cyklus fast fashion často používá levné materiály, což může těžko vést k ušití kvalitního oblečení. Naopak se počítá s tím, že brzy doslouží a bude nahrazeno jiným.  To není pro spotřebitele vzhledem k nízké ceně problém. Levné rovná se lákavé.

Většina oblečení je vyráběna v zemích třetího světa, kde výrobci hledají levnou pracovní sílu. V továrnách, kde se oblečení vyrábí pracují z 85 % ženy, které si za celý den vydělají zhruba 3 dolary.

Doprava na velké vzdálenosti přispívá ke zvyšování emisí skleníkových plynů. 

To je však pouze stručný popis. Negativních dopadů na životní prostředí je mnohem více.

Slow fashion v obchodě LERON

V obchodě LERON se zaměřujeme na tvůrce a značky, jimž je blízký přístup slow fashion, zaujaly nás designem, kvalitou a svým přístupem k tvorbě. Prodávané výrobky jsou českého a slovenského původu a jsou tzv. handmade.

design shop Leron Praha

Nákup od lokálních značek má velkou výhodu v tom, že jím společně podporujeme udržení původních řemesel a snižujeme zatížení životního prostředí přepravou výrobků na dlouhé vzdálenosti. Dáváme najevo, že nám není lhostejné, kdo za výrobou stojí a zdali je za svou práci adekvátně odměněn. A ještě taková třešnička na dortu. Menší lokální značce záleží na tom, jestli je zákazník spokojený a tvorba je pro ni posláním a radostí.

handmade-vyrobeno-rucne-slow-fashion

Oblečení s myšlenkou slow fashion

Co má oblečení, které najdete v LERON, společné?  Především kvalitní materiály. Podívejme se na některé příklady.

Bio bavlna

Označení bio bavlna vyjadřuje, že bavlna byla pěstována a zpracována podle určitých ekologických a sociálních standardů. Tento fakt kontrolují nezávislé organizace, které udělují certifikaci. Často jde o Global Organic Textile Standard (GOTS) nebo Organic Content Standard (OCS). Z bio bavlny jsou ušité pohodlné šaty, tuniky či trika z naší nabídky.

Bio bavlna

Modal

Modal se vyznačuje svou lehkostí, vzdušností a odolností. Na tomto materiálu se netvoří žmolky a  dobře si udržuje svou původní barvu. V LERON si můžete vybrat z modalu s certifikátem Öko-Tex třída 1 například spodní prádlo

Modal

Len 

Len je nejsilnějším a nejpevnějším textilním vláknem, které se zpracovává ze stonku. Lněná látka má charakteristickou povrchovou texturu a přirozený lesk. Je na omak chladivá, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost.

Len v kombinaci s viskózou

Přirozenou hrubost a mačkavost lnu může skvěle ovlivnit vysoký podíl viskózy. Len je díky viskóze měkčí. Pokud někomu vadí hrubší len v jeho přirozené podobě, tak v tomto mixu ho bude milovat. Lněné i viskózové materiály mají dlouhou životnost. Oblečení z nich je přirozeně antibakteriální, chrání proti UV záření, je vhodné pro alergiky (odolný vůči plísním, pylům a prachu),  nevytváří statickou elektřinu, nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna,  díky struktuře tkaniny dobře propouští vzduch, dobře odvádí vlhkost (nelepí se na pokožku), dobře odvádí teplo, které rychle unikne a výborně se barví.

 len a viskoza

Chcete vyzkoušet kvalitní kousky a podpořit myšlenku slow fashion?

Přijďte se podívat do našeho kamenného obchodu v pražských Nuslích nebo si vyberte z naší nabídky na eshopu.

BannerkontaktyvylohaAndrea

Nezapomeňte především být slow a využívat, co již máte

Opravujte své oblečení, vydrží vám déle. Můžete ho zkusit i přešít a získáte nový kousek.

Zajděte na swap ve svém sousedství a poznejte místo, kde žijete.

Navštivte charitativní obchůdky a porozhlédněte se po kvalitním oblečení z druhé ruky.

Oblečení, které nepotřebujete, pošlete dál. Uděláte radost dalším podobně smýšlejícím.

Změnit vše najednou a 100 % je nemožné, ale už jen úvaha o tom, co si pořídit a proč, je skvělý začátek. :)